sledujte nás na Facebookufacebook

Skryté cukry

Je dobré, že už mnoho z nás přemýšlíme o tom, co přes den sníme. Už bychom si jen tak nekoupili balíček bonbónů, oplatky, čokoládu, dortík, koblížek, ale raději sáhneme po něčem zdravějším. Někteří už postoupili dál a přestali sladit i kávu nebo čaj.
Ale na druhou stranu, aniž bychom to tušili, můžeme přes den zkonzumovat větší množství cukru, a to v potravinách, které se zdravě jen tváří. A právě u těchto potravin máme pocit, že když jsou tak zdravé, můžu si jich přeci dát větší množství. Například sušené ovoce, které bývá často proslazované. Snídaňové cereálie a sušenky, ve kterých je opravdu spoustu cukru. Ovocné džusy, zavařeniny, mléčné výrobky a takto bychom mohli pokračovat dál. Co je však nejhorší, skryté cukry se objevují zejména ve výrobcích, které jsou určeny pro děti a to dokonce i v ovocných vodách. Řekli bychom voda, ta je zdravá, ale v tomto případě s opravdu pořádným přídavkem cukru. Na to veliký pozor, zde jsou počátky obezity.
A jak si tedy pohlídat i tyto cukry? Pozorně pročítejte etikety s výživovými hodnotami na výrobcích. Někdy je doslova napsáno „bez přidaného cukru“. Pozor na odtučněné výrobky, konzistence těchto výrobků je potom doháněná přidanými cukry – škroby (např. v mléčných výrobcích). Pozor na ochucené vody – opět přidaný cukr.
Vždy si uvědomme, že uvedené hodnoty na potravinách jsou uvedeny na 100g (100ml), avšak celá má vždy hmotnost či objem vyšší, tudíž i přítomnost cukrů se zvyšuje!
Pokud byste se chtěli naučit orientovat se v etiketách na potravinách, rádi vám pomůžeme. https://www.stream.cz/…skryte-cukry

Potraviny pro naše zdraví

Dnes vás chceme seznámit s potravinami, o kterých jste třeba již slyšeli, ale dosud jste je ve své kuchyni nevyzkoušeli. Možná se jen bojíte výsledku, možná že se bojíte rozmlsaných jazýčků vaší rodiny. V tom případě obavy hoďte za hlavu a vyzkoušejte je. Jedná se o potraviny, které můžete využít jako přílohu do salátů, hlavní přílohu k jídlu, do polévky, k výrobě moučníků nebo jako zahušťovadlo např. do karbanátků. A je mnoho dalších způsobů, jak můžeme využít bulgur, jáhly, pohanku a quinou.
Jak už je uvedeno v článku, tyto potraviny nejsou využívány jen pro jejich snadnou přípravu a dobrou chuť, ale především pro jejich obsah prospěšných látek.
Zdravá proměna si významných výživových hodnot a účinků na náš organismus cení, a proto quinou, jáhly, kuskus, bulgur, pohanku, cizrnu, kroupy a další zahrnuje klientům do jídelníčků. Více najdete: http://zena.centrum.cz/…clanek.phtml?…

Zdravé stravování = drahé stravování?

Velmi často se při rozhovorech o změně životního stylu setkávám s názorem, že zdravá strava je velice drahá. Někdy je to jeden z hlavních důvodů, proč dokonce s proměnou ani nezačít. Vždy je poté zajímavé sledovat, jak klient mění názor a je dokonce překvapen, že mnohdy i ušetří. Přesně jak je uvedeno v článku, pokud nakupujeme jen to, co opravdu potřebujeme, můžeme ušetřit. Další otázkou však zůstává, jak vlastně vím, co potřebuji? Kolik sacharidů, bílkovin a tuků. Jak vlastně mám vědět, z čeho získám potřebnou vlákninu, vitamíny atd. A jak se vyznat v nutričních hodnotách uvedených na obalech potravin? Na začátku se všichni naši klienti ptají stejně. A cílem naší zdravé proměny je, že se snažíme jednotlivým složením jídelníčků vést klienty k tomu, aby si uvědomovali, jaké potraviny a jaké množství konzumují, aby poznávaly stále nové a nutričně bohaté potraviny a aby si osvojili zásady zdravého stravování vůbec.
Když ze svého jídelníčku vyloučíte prázdné kalorie (fast food, sladkosti, chipsy, bílé pečivo, tučné maso, slazené nápoje atd.) zjistíte, že nákup zdravých potravin vás vyjde finančně stejně, ne-li méně. Nevěříte? Vyzkoušejte, rádi vám budeme při nákupu asistovat a zodpovíme všechny vaše dotazy. Více článek: http://zena.centrum.cz/…clanek.phtml?…

Změna životního stylu může prodloužit život

Usmíváte se při čtení tohoto nadpisu, pochybujete? V dnešní době se stále zvyšuje úmrtnost na civilizační choroby, jinak nazývané také nemoci z blahobytu (ateroskleróza, infarkt myokardu, obezita, diabetes, syndrom vyhoření, deprese a další). Příčiny těchto nemocí jsou především:

  • konzumace vysoce kalorických jídel
  • nadměrná konzumace jídla
  • nadměrná konzumace alkoholu a cigaret
  • neustálý stres
  • nízká nebo žádná pohybová aktivita

Poznáváte svůj životní styl v těchto odrážkách? Možná už není takový důvod k úsměvu a pochybám. Kolika lidem již v 35 letech dělá problém vyjít pár schodů, bolí je klouby a běh na autobus by pro ně znamenal nepředstavitelný výkon.
Představme si, že lidské tělo je stroj, který bezchybně a dlouhodobě bude fungovat jen při optimálních podmínkách, pro které byl stvořen. A co je těmi optimálními podmínkami? Dostatek zdravého pohybu, ale také i odpočinku. Dostatek vody, zdravé a vyvážené stravy. Nikdo z nás nepotřebuje kouření, alkohol, nadmíru sladkých, slaných nebo tučných jídel k tomu, aby mohly v našem organismu probíhat životně důležité procesy. Naopak, spíše brání a narušují tělu, aby přirozeně a zdravě fungovalo.
Když si toto uvědomíme, možná se i odhodláme své špatné návyky změnit. Možná si život neprodloužíme o desítky let navíc, ale rozhodně napomůžeme tomu, že se s přibývajícími roky budeme cítit a pohybovat mnohem lépe a snadněji, než kdybychom setrvávali s kouřením, alkoholem, pasivitou a špatnými stravovacími návyky. http://www.casd.cz/…t-vas-zivot/