sledujte nás na Facebookufacebook

Co je to NEW START?

Název NEW START je zkratkové slovo vytvořené z počátečních písmen následujících slov která označují osm základních podmínek nutných k zdravému životnímu stylu.


Nutrition – výživa. Kvalita zdraví závisí na tom, zda každá buňka našeho těla dostává živiny potřebné pro svou funkci. Staré rčení říká: „Jsi tím, co jíš.“ Zdravý životní styl je charakterizován konzumací pestré skladby přirozených, nerafinovaných potravin rostlinného původu, v množstvích potřebných pro udržení ideální váhy.
Exercise – pohyb. V dnešní společnosti vedeme sedavý život. Dalo by se skoro říct, že jde o jakousi „epidemii neaktivity“. Zákon pohybu je dalším velmi důležitým zdravotním zákonem, který je běžně přehlížen. Pro duševní i tělesné zdraví je velmi užitečné, dokážeme-li si najít každý den nějaký čas na fyzickou aktivitu. Mezi prospěšné účinky, které můžeme očekávat, patří zvýšený pocit energie, vytrvalosti, svalové síly a pružnosti, snížení stresu, rizika rakoviny, hladiny cholesterolu a krevního tlaku, lepší spánek a lepší nálada…
Water – voda. Tělo se z 50–65 % skládá z vody. Soustavně filtruje toxiny z těla prostřednictvím ledvin. Voda je důležitá i pro řeč, zrak, sluch a dobré trávení. Tělo potřebuje min. 7–8 sklenic vody denně, v horkém počasí nebo při zvýšené pohybové aktivitě i více. Žízeň ale vždy není dobrým indikátorem potřeby vody. Je důležité mít v práci či ve škole po ruce dobrý zdroj vody. Voda se snadno vstřebává, zatímco při konzumaci jiných nápojů musí tělo nejprve separovat další látky, které nápoje obsahují. Vodu bychom měli hojně užívat i zevně – pak mluvíme o hydroterapii, neboli vodoléčbě, rovněž velmi prospěšné pro zdraví.
Sunlight – sluneční svit je dalším prvkem, bez něhož se tělo neobejde. Abychom přijali dostatečné množství vitaminu D, musíme strávit na nepřímém slunečním světle minimálně pět minut denně. Sluneční svit pomáhá ke zdravé pokožce, zlepšuje funkci imunitního systému a uklidňuje. I zde ale platí: všeho s mírou! Při expozici UV paprsky se můžeme spálit za pouhých dvanáct minut.
Temperance – střídmost někdy bývá špatně chápána; znamená totiž zabránit styku se škodlivými věcmi a střídmě užívat věcí dobrých. I zdravé věci totiž mohou být škodlivé, jsou-li užívány přes míru. Je proto důležité vědět, kdy říci: „Ne, už stačí.“ Střídmost je důležitým aspektem, chceme-li zůstat zdraví.
Air – vzduch. Každá ze 100 trilionů lidských buněk potřebuje kyslík. Dobré držení těla a správné dýchání pomáhají k okysličení. Aerobní cvičení, např. rychlá chůze, jogging anebo plavání, zlepšují funkci i kapacitu plic. Často se domníváme, že dýcháním se nemusíme zabývat – dokud se neobjeví nějaký respirační problém: astma, bronchitida… Jednou z nejhorších forem znečištění plic je kouření.
Rest – odpočinek. Relaxace a spánek jsou další podmínkou zdravého životního stylu. Dnešní život je stále rychlejší, proto je dobré mít denně čas na odpočinek, aby se napětí ze dne mohlo uvolnit. Pravidelná procházka či odpočinek pomohou vyrovnat se s životními nároky. Základní potřebou je také 7–8 hodin spánku denně; mohou ho narušit povzbuzující látky (káva, čaj) či jídlo těsně před spaním.
Trust – víra, důvěra. Obecně víra, ale i prostá důvěra k lidem, kteří nás obklopují, jsou důležité pro emocionální i tělesné zdraví. Ať už to přiznáváme, nebo ne, jsme společenské bytosti – a našemu tělu pomáhá kontakt s jinými lidmi.

Žitím v souladu s těmito osmi jednoduchými zákony budeme schopni radostně žít naplno. Naše mysl i naše tělo budou ve výborném stavu, připraveny na vrcholné výkony. Uvědomíme-li si, jak je důležité dát zdraví v životě více prostoru, proč se nepokusit o NEW START, neboli nový začátek, právě teď?